What’s It All Worth? Price v. Value

The desire to return to natural, like most things, has become big business. Something that, for most of us, has a deep-rooted personal meaning and even philosophical implications is now being marketed and even companies that previously showed no interest in ethnic hair are packaging new brands to claim their share of the market.

Oftentimes, I hear naturals comment on the fact that many of the leading brands of natural hair products are very costly. When going through the testing phase to see what works best for your hair and your hair goals, it may not be feasible to spend $25, $30, and more; especially when many brands are indistinguishable in terms of their ingredient profile and  include the same ineffective ingredients that ethnic hair products have included for decades.

This week’s blog has to do with being a value-conscious consumer while shopping for your hair care needs. To start, I want to make some delineations. Price, has to do with the cost of an item. At a “dollar store”, the price of the items is $1. There are many situations in which price, for any given item, is key for consumers. Value, on the other hand, has to do with the benefits of an item in relation to the price paid. The easiest way to illustrate this is to use a food analogy.

The price of a meal for one at an average fast food place is about $7. The price of the ingredients needed to make a homemade grilled chicken salad is about $20 (chicken breasts, lettuce, tomatoes, low-fat cheese, and any other assortment of vegetables) and could be more. At first glance, the fast food meal is the better option. At only $7, you can eat, get full and it tastes good as well; but it will only feed you once and isn’t the healthiest option. However, the $20+ for the salad ingredients can feed you for several meals, has a stronger vitamin and mineral profile, and won’t leave you with the debilitating “itis,”

While the fast food has a more attractive price point at first glance, the salad offers more value because of the benefits it offers.The nourishment that you receive from the salad is worth the $20+ price point.

So should it be with your choice of hair care products. You must remember that these choices are not just about looking nice in public. This is about the health of your hair and your body overall, as we know that our cosmetic products are penetrative.  It is much more beneficial to take a value-conscious stance when deciding and purchasing what works for you.

“But, Kristen. All I have is $20 to spend on my hair care regimen!” What I suggest is that you get the best products you can get for $20. No matter how much money you have, you don’t have to settle for cheap (in terms of quality) products just because of a limited budget. You can have healthy hair without going broke.

Until next week, you will know the truth and the truth will make you free.

 

 

 

Posted in Uncategorized and tagged , , , , , .